SALEM MISJONSMENIGHET, INDUSTRIGATA 28
Var kampen for vekkelse hoveddrivkraften for alt hans virke? Hvor er det blitt av dagens vekkelse?
Hans Nielsen Hauges visjon – som han lyktes med – var å bedre forholda for mennesker, både økonomisk og åndelig. Men hvor svikter dette mest i dag? Historiker Arve Negaard mener Hauge lyktes med prosjektet sitt.
Hauge var en praktisk forkynner og mente kallet fra Gud var å være sam- funnsbygger, forteller professor ved Institutt for samfunnsøkonomi Ola Hon- ningdal Grytten. Men han var først og fremst vekkelsespredikant, og kanskje er det her nåtiden har forsømt Hauges visjon mest av alt? «Den Norske Kirke hadde tidlig på 1800-tallet enerett på forkynnelse i Norge. Det måtte være en prest til stede. Og siden Hauge ikke hadde presteutdannelse, representerte hans virksomhet i kirkens øyne en alvorlig trussel mot deres åndelige påvir- kningsmonopol på landet sjeler», forklarer Dagen-redaktør Vebjørn Selbekk.
«Vekkelsen, vitnesbyrdet og troendes bekjennelse var bærebjelken i hans kristendom», skriver professor emeritus i kirkehistorie Bernt T. Oftestad og førsteamanuensis emeritus i kirke- og misjonshistorie Kristin Norseth.
Georg Brandes gikk så langt som å si, at om kristendommen offisielt var innført i Norge av Olav Tryggvason for nihundre år siden, «så blev den dog i virkeligheten innført av Hans Nielsen Hauge».
Gjennom vekkelsen fikk den tidligere geistlige autoritetsdyrkelsen i religiøse spørsmål og presteskapets enemonopol på forvaltningen av Guds ord, en varig knekk. Med Hauge kom lekmannsforkynnelsen inn i norsk kirke- og kristenliv. Den moralske og sosiale reisning som vekkelsen førte med seg, fikk betydning for samfunnslivet som helhet. «Med Hauge vaagnede folkeaanden i Norge,» proklamerte Grundtvig. Den store gjerningen Hauge-vekkelsen gjorde ved at den bar folket et drygt stykke fram mot åndelig selvstendig- het, er også fremhevet av professor Koht, stod det å lese i Dagfinn Breisteins biografi fra 1955, en av de mange biografiene om Hauge.
Spoler vi frem til i dag, har vi ikke sett en skikkelig vekkelse på flere tiår. Som vi vil høre mer om i en senere debatt, er hele Norden blitt gjennomlibera- lisert, og behovet for frelse er borte. Hadde vi trengt den vekkelsen Hauge brant for i dag?
Samtale mellom
Samtaleleder:
Musikalsk innslag:
COVID-19: SMITTEVERN
Alle arrangementer under Protestfestivalen forholder seg til de smittevernregler som gjelder ved arrangementstart. Det er begrensede plasser.