Yama Wolasmal får Erik Byes Minnepris for 2025

Han nomineres for sitt framragende, balanserte, informative og modige virke som utenriksreporter i konfliktområder. Han kommer til Protestfestivalen i Kristiansand for å motta prisen tirsdag 16. september. Prisen deles ut av Erik Byes barn, som også er de som har valgt ut prisvinner blant sju nominerte.

Wolasmal er født i Kabul i Afghanistan og er i dag bosatt i Beirut det meste av tiden. Tre måneder gammel ble han med da foreldrene flyktet til Pakistan. Han kom til Norge som kvoteflyktning i 1986 og vokste opp på Grünerløkka i Oslo med foreldre og ti søsken.

Wolasmal begynte sin journalistkarriere som vikar i Dagbladet, før han gikk videre til TV2, der han hovedsakelig arbeidet som utenrikskorrespondent. I 2006 kjørte han drosje i fem uker for å skaffe seg penger til en reise til Afghanistan. TV2 ville ikke finansiere turen; men hans reportasjer derfra gav han fast jobb i TV2. Under en permisjon i 2010–2011 bodde han i Kabul, der han arbeidet som korrespondent for den engelskspråklige, kinesiske nyhets-kanalen CCTV English. I 2011 kom han tilbake til TV2, der han blant annet arbeidet som nyhetsanker, og samme år ble han programleder for aktualitets- og debattmagasinet Underhuset.

I 2017 ble han ansatt i NRK Nyheter, der han raskt ble fast programleder i Dagsrevyen. I 2020 tok han over som korrespondent i Midtøsten (i vid forstand) med bolig i Beirut sammen med kone og to barn. Han er NRKs første utenrikskorrespondent uten etnisk norsk opprinnelse.

Sine tøffeste opplevelser hadde han i Kabul da Taliban inntok byen. Han var i Ukraina etter Russlands invasjon i 2022. Han dekket Hamas-angrepet på Israel i 2023, så vel som Israels påfølgende krigføring på Gaza og i Libanon. Han er blitt kritisert både av Israel-venner og av støttespillere for Palestina for ikke å være nøytral. Et klart flertall av dem som har fulgt hans reportasjer, mener imidlertid at han opptrer balansert og empatisk. Ifølge Petter Nome er han «antakelig den beste utenrikskorrespondenten dette landet har hatt».

I boka Det jeg så: Flukten, familien og livet som krigsreporter (2024) har ha selv fortalt om sin familiehistorie og dilemmaer han har møtt i reporter-jobben.

I 2016 ble han tildelt TV-prisen av Riksmålsforbundet for fremragende språkbruk. I 2024 fikk han Ingrid Aunes minnepris for rapportering fra flere av verdens tøffeste konfliktsoner. I samme år ble han tildelt pris fra International Reporters for sine intervju med ledende israelske og palestinske talspersoner. I 2025 fikk han også tildelt Sønsteby-prisen.

Dette er tjuende gang Erik Byes minnepris deles ut. Den første gikk til Åge Aleksandersen i 2005. Blant tidligere prisvinnere finner vi Dalai Lama, Kris Kristofferson, Bob Geldof, Hanne Sophie Greve og Elizabeth Hoff.